Cerkiew Objawienia Pańskiego

Zabytek sakralny z II połowy XIX stulecia, wykorzystywany do nabożeństw przede wszystkim przez krynicką parafię św. Piotra i Pawła. Wiele wskazuje na to, że jednonawowa, eklektyczna budowla z transeptem stoi mniej więcej w tym samym miejscu, co pierwsza greckokatolicka świątynia wzniesiona w miejscowości.

Historycy uważają, że cerkiew wybudowano w Krynicy niedługo po założeniu osady, co miało miejsce w 1574 roku. Początkowo była to mała, murowana kaplica, z czasem powiększana. Ostatnią rozbudowę datuje się na 1789 r. - jednak jeszcze w XVIII wieku kościół spłonął. Nowy przybytek ukończono w 1879 r.

Najbardziej charakterystycznym elementem cerkwi Objawienia Pańskiego niewątpliwie są krągłe, “baniaste” hełmy wieżyczek na siodłowym dachu. Jest ich 7, każda pokryta blachą. Trzy największe, usytuowane nad głównym wejściem, posiadają tzw. ślepe latarnie. W środku warto zwrócić uwagę na przepiękne, XIX-wieczne ołtarze oraz bogate polichromie. Cała konstrukcja jest zgodna z łemkowskimi tradycjami architektury sakralnej.

Dodaj opinię

Jeden z wielu zabytków sakralnych w okolicy, za to niezwykle ważny - XIX-wieczny przybytek stoi zapewne tam, gdzie wzniesiono pierwszą greckokatolicką świątynię w Krynicy. Budowla posiada wiele elementów typowych dla architektury religijnej Łemków. Niewątpliwie charakterystyczne są bogato zdobione ołtarze, polichromie i zespół 7 wieżyczek na siodłowym dachu.

Cerkiew Objawienia Pańskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cerkiew Objawienia Pańskiego, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cerkiew Objawienia Pańskiego.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Cerkiew Objawienia Pańskiego - telefon: +48184712979
 • Telefon 2 +48 184 715 482
 • Telefon 3 +48 693 302 382
 • E-mail
  janpipka@poczta.onet.pl
  Adres email Cerkiew Objawienia Pańskiego: janpipka@poczta.onet.pl
 • Ulica
  Kraszewskiego 177
  Cerkiew Objawienia Pańskiego mieści się przy ulicy Kraszewskiego 177 w Krynicy Zdroju
 • 33-380 Krynica-Zdrój
 • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cerkiew Objawienia Pańskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij