Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku

Najważniejszy zabytek łemkowskiego budownictwa sakralnego w całym regionie. Niezwykle uroczych i tworzących wspaniałą atmosferę dawnych cerkwi w tym rejonie nie brakuje, ale to powroźnicka świątynia pw. świętego Jakuba Młodszego Apostoła znalazła się (zasłużenie) na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Było ku temu sporo powodów.

Greckokatolicka cerkiew - a po II Wojnie Światowej i Akcji Wisła rzymskokatolicki kościół parafialny z tym samym patronem - powstała już w XVI stuleciu. Konkretniej to w samej jego końcówce, w 1600 roku. Ten fakt czyni z budowli najstarszą taką świątynię w całych polskich Karpatach. Szczególnie wiekowe, zachowane do dziś w najbliższym oryginalnemu stanie części to zakrystia oraz… dzwon odlany w 1615 r. Bezcenny przybytek przechodził kilka poważnych remontów i modernizacji - w latach 1813-14 przeniesiono go nawet w inne miejsce, a to z powodu nieustannego zagrożenia powodziowego ze strony potoku Muszynka.

Konstrukcyjnie bez większych niespodzianek - to drewniana świątynia z jedną, za to trójdzielną nawą. Zewnętrzne ściany i dach pokryto gontem. W części zewnętrznej wybijają się trzy cebulaste wieżyczki, zwieńczone ślepymi (pozornymi) latarniami. Jak zwykle w przypadku łemkowskich cerkwi, największe skarby czekają w środku.

W świetnym stanie zachowała się figuralna polichromia, wymalowana już w 1637 r. Z kolei niezwykle bogaty (mimo że zdekompletowany) ikonostas powstał w latach 1743-44. Szczególną wartość mają również barokowe ołtarze: główny (XVII w.) i boczny (XVIII w.) Ten pierwszy ozdobiono wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz Mandylionem. Ściany cerkwi św. Jakuba Młodszego Apostoła udekorowano wieloma ikonami i obrazami - niektóre wycięto z oryginalnego ikonostasu, ale są też dzieła starsze, namalowane w pierwszej połowie XVII stulecia.

Dodaj opinię

Opłaty za zwiedzanie cerkwi św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (po uzgodnieniu dokładnego terminu):

  • w zorganizowanych grupach minimum 8-osobowych - 2 zł/os.
  • turyści indywidualni - suma przynajmniej 16 zł za jedną "turę"
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Bezcenny zabytek jeszcze z XVI w., obecny na liście dziedzictwa UNESCO. Greckokatolicka, łemkowska cerkiew to drewniana konstrukcja zrębowa, z jedną nawą i elewacją pokrytą gontem. Wewnątrz kościoła czeka wiele wspaniałych i wiekowych dzieł sztuki sakralnej. Od ikonostasu (1743-44), przez zdobione barokowe ołtarze (XVIII w.), aż po obrazy i ikony z XII wieku.

Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Redakcja serwisu www.krynica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 2-16 zł
    Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku cena biletu normalnego: 2-16 zł
  • Grupowy od 2 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij