Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Nader magnetyczną atrakcją miasta i uzdrowiska jest najdłuższa w Polsce kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką. W kraju funkcjonują trzy kolejki w tym typie, a trasa w Krynicy ma dokładnie 2210,8 metra - ok. 40 metrów więcej niż "kuzynka" w Świeradowie-Zdroju. 6-osobowe wagoniki w 7 minut przewożą pasażerów (z częstotliwością 1600 osób na godzinę) praktycznie na sam szczyt, pokonując różnicę poziomów 465 m. Ze szczytu góry można podziwiać malownicze widoki na Beskidy, a przy dobrej pogodzie i na Tatry Słowackie.

W okolicach Jaworzyny Krynickiej i górnej stacji kolei gondolowej przebiega szereg interesujących szlaków turystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje 4,5-kilometrowa ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Na stoku Jaworzyny", z czternastoma tablicami bogatymi w informacje o lokalnej roślinności, zwierzętach i przyrodzie nieożywionej. Parę tras znajdą tutaj też miłośnicy górskiej jazdy na rowerach. Zimą naturalnie kolejkę okupują przede wszystkim amatorzy sportów zimowych, korzystający z uroków tutejszej stacji narciarskiej.

Kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką oddano do użytku w sierpniu 1997 roku. Co ciekawe, plany takiej inwestycji snuto już na przełomie lat '50 i '60, jednak z ich realizacji nic nie wyszło. A żeby było jeszcze bardziej interesująco, w obu zamysłach odcinek pomiędzy szczytem góry a krynickim Czarnym Potokiem miał był tylko jednym z kilku. Nie jest wykluczone, że w przyszłości ruszy rozbudowa kolejki w stronę centrum miasta i powstaną kolejne "nitki" dla gondol - pierwotnie zakładano połączenie wyciągami Jaworzyny Krynickiej z... Górą Parkową.

Dodaj opinię

Podróż koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką:

 • na trasie miasto -> góra - bilety ulgowe 16 zł, bilety normalne 20 zł
 • na trasie góra -> miasto - bilety ulgowe 15 zł, bulety normalne 18 zł
 • w obie strony - bilety ulgowe 22 zł, bilety normalne 27 zł

grupy zorganizowane od 20 uczestników - 5 % rabatu:

 • na trasie miasto -> góra - bilety ulgowe 15,20 zł, bilety normalne 19 zł
 • na trasie góra -> miasto - bilety ulgowe 14,25 zł, bulety normalne 17,10 zł
 • w obie strony - bilety ulgowe 20,90 zł, bilety normalne 25,65 zł

dopłaty za:

 • przewóz roweru / psa / dużego bagażu - 5 zł
 • wózek (jeśli rozłożony) - 10 zł
 • "bilet towarowy" - 50 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) kursuje jedna z najciekawszych kolejek gondolowych w całej Polsce. Wagoniki zabierają maksymalnie 6 pasażerów na raz, ich przepustowość to 1600 os./h. Podróż ze stacji dolnej do górnej to trasa o długości 2211 m. 7-minutowa przejażdżka pozwala pokonać 465 m różnicy poziomów, co zimą doceniają miłośnicy narciarstwa.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką.
Ceny biletów / cennik wejść do Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką. Redakcja serwisu www.krynica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 15-22 zł
  Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką cena biletu ulgowego: 15-22 zł
 • 20-27 zł
  Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką cena biletu normalnego: 20-27 zł
 • Grupowy od 14,25 zł/os.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij