Kościół NMP Częstochowskiej w Mochnaczce Niżnej

Niby urzędują tutaj księża rzymskokatoliccy, ale wszelkie honory za wzniesienie i przepiękne przystrojenie tej zabytkowej świątyni należą się wspólnocie Łemków, wyznających wiarę greckokatolicką. Jednak ta grupa ludności została siłą przesiedlona w ramach Akcji Wisła, a cerkiew św. Michała Archanioła przejęli nowi gospodarze.

Drewniany zabytek najczęściej datowany jest na 1846 rok. Można jednak znaleźć informacje o tym, jakoby świątynia powstała już w XVII stuleciu - w 1787 i właśnie w połowie XIX w. miała przechodzić daleko idące modernizacje. Tak czy inaczej, powstała jednonawowa, zrębowa konstrukcja z oszalowanymi ścianami. Obiekt, ujęty na trasie Krynickiego Szlaku Cerkwi Łemkowskich, posiada także sporą wieżę i blaszany dach z trzema baniastymi, zakończonymi ślepą latarnią z krzyżem wieżami w stylu barokowym.

Tym, co zazwyczaj cieszy się w dawnych cerkwiach największym zainteresowaniem, są bogate ikonostasy. Ten w Mochnaczce składa się z dzieł wykonanych pomiędzy XVII a XIX stuleciem. Podzielony jest na dwie części barokową i późnoklasycystyczną. Na wyposażeniu kościoła znajdują się także dwa XVIII-wieczne, rokokowe ołtarze (z wizerunkami Chrystusa Pantokratora i Matki Boskiej Pokrownej), ambona z XIX stulecia czy neogotycki ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Te dzieła pochodzą z 1956 r., a jeszcze młodsza jest polichromia - wykonana przez Stanisława Kruczka i Czesława Lenczowskiego w latach 1960-64.

Dodaj opinię

Jeden z ciekawszych zabytków łemkowskiej architektury sakralnej, czyli dawna grekokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła. Drewniana, zrębowa budowla obecne kształty i rozmiary przybrała w 1846 r., wzniesiono ją jednak znacznie wcześniej - być może nawet w XVII wieku. W środku wciąż można podziwiać niezwykle złożony ikonostas, barokowe ołtarze i nowszą sztukę.

Kościół NMP Częstochowskiej w Mochnaczce Niżnej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół NMP Częstochowskiej w Mochnaczce Niżnej, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół NMP Częstochowskiej w Mochnaczce Niżnej.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół NMP Częstochowskiej w Mochnaczce Niżnej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij