Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego

Fascynujący pomnik przyrody nieożywionej - najwydajniejszy znany w Polsce wyziew dwutlenku węgla. Gaz pochodzi z głębokich podziemi, a w trakcie wędrówki na powierzchnię nasyca gorące źródła wody rozmaitymi składnikami mineralnymi. Temperatura takich ekshalacji CO₂ nie przekracza 100℃. Opisywaną mofetę odkrył w 1938 roku geolog krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, profesor Henryk Świdziński.

Szacuje się, że przy dnie Złockiego Potoku - z powodu osadów zabarwionego na rdzawo-żółtawy kolor - na obszarze o wielkości ok 25 metrów kwadratowych, na powierzchnię wydobywa się 10 metrów sześciennych dwutlenku węgla na minutę. Takie stężenie przy bezwietrznej pogodzie jest w stanie zabić owady, ptaki, owce, a nawet ludzi. CO₂ wydostaje się na powierzchnię w kilku miejscach w najbliższej okolicy, a w przeszłości zdarzały się wypadki śmiertelne - np. człowieka kopiącego studnię czy właścicielki nieuszczelnionej piwniczki.

Ujście gazu w mofecie doskonale obrazują tworzące się na wodzie bez przerwy bąble, pękające z charakterystycznym sykiem. W pobliżu mofety znajduje się też jedna sucha ekshalacja CO₂, o jakże sugestywnej nazwie Dychawka. Niektórzy mawiają, że tutaj słychać, jak Ziemia oddycha.

Mofeta imienia profesora Henryka Świdzińskiego znajduje się w sąsiadującej z Krynicą gminie Muszyna, niedaleko granicy dwóch miejscowości - Złockiego i Jastrzębika. Mieści bliżej niż rzut kamieniem od asfaltowej drogi, z jej poziomu widać drogowskaz i pierwszą tablicę informacyjną, a na poboczu jest trochę miejsca na zaparkowanie paru samochodów.

Dodaj opinię

Niezwykle interesujące miejsce, w którym można zobaczyć i usłyszeć, jak oddycha nasza Matka Ziemia. Odkryta w 1938 r. mofeta to największa w Polsce ekshalacja CO₂, w sporej części przechodzącego przez gorące źródła wód mineralnych. Na powierzchni ok. 25m² wydostaje się go aż 10m³. Gaz uchodzi przy dnie strumienia, cały czas tworzą się efektownie pękające bąble.

Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego.
  • Ulica
    Cerkiew Złockie / Jastrzębik
    Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego mieści się przy ulicy Cerkiew Złockie / Jastrzębik w Krynicy Zdroju
  • 33-370 Złockie
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Mofeta prof. Henryka Świdzińskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij