Muzeum Nikifora w Willi Romanówka

Najlepsze miejsce do tego, by bliżej poznać niebanalną twórczość malarską Epifaniusza Drowniaka, znanego szerzej jako Nikifor Krynicki. Ten artysta-samouk, żyjący w latach 1895-1968, zasłużył sobie na renomę jednego z najlepszych prymitywistów - malarzy bez żadnego kierunkowego wykształcenia, za to obdarzonych niebywałym talentem, intuicją.

Jak podkreślają znawcy sztuki, obrazy Nikifora cechują się prawdziwie mistrzowską kolorystyką. Nawet te, które namalował kredkami czy typowo szkolnymi akwarelami na pierwszym lepszym papierze, gdyż nie dysponował pieniędzmi na zakup profesjonalnych materiałów. Tematyka obrazów jest bardzo różna - architektura w swych wszystkich odmianach, wszelkie pejzaże, scenki rodzajowe, abstrakcyjne autoportrety… Poza pracami ze wszystkich okresów twórczości Nikifora, w muzeum można obejrzeć szereg osobistych pamiątek i zdjęć Drowniaka, organizowane są także czasowe wystawy dzieł innych artystów z kręgów sztuki ludowej i nieprofesjonalnej.

Siedzibą instytucji jest zabytkowa, XIX-wieczna Willa Romanówka - typowy przykład drewnianej architektury uzdrowiskowej tamtego okresu. Do 1990 roku niszczejący budynek stał przy ul. Piłsudskiego, jednak przy okazji tworzenia Muzeum Nikifora obiekt rozebrano, poddano pracom konserwatorskim i ustawiono w nowym miejscu. Od 1994 r. willa stoi w reprezentatywnej części centrum Krynicy, niedaleko Starego Domu Zdrojowego.

Placówka stanowi jeden z zamiejscowych oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Prawdopodobnie najwięcej osób odwiedza Willę Romanówka w niedziele - to dzień wolny od opłat za wstęp. Z kolei w poniedziałki wystawa jest zamknięta na głucho.

Na zdjęciu - pomnik wystawiony Nikiforowi w krynickiej Pijalni Głównej.

Dodaj opinię

Bilety wstępu do Muzeum Nikifora w Romanówce:

normalne - 12 zł

ulgowe - 1-8 zł


Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Oddział nowosądeckiego Muzeum Okręgowego, prezentujący życie i twórczość bodaj najsłynniejszego artysty, jakiego kiedykolwiek miała Krynica. Nikifor (Epifaniusz Drowniak) to malarski samouk, arcymistrz w operowaniu kolorem, a sztuce poświęcił całe swoje życie. We wnętrzach zabytkowej willi z XIXw. zebrano mnóstwo obrazów, a także osobiste pamiątki i fotografie.

KM Studio może wykonać film promocyjny Muzeum Nikifora w Willi Romanówka kamerzysta na wesele Wrocław

Muzeum Nikifora w Willi Romanówka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Nikifora w Willi Romanówka, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Nikifora w Willi Romanówka.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Nikifora w Willi Romanówka. Redakcja serwisu www.krynica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 1-8 zł
    Muzeum Nikifora w Willi Romanówka cena biletu ulgowego: 1-8 zł
  • 12 zł
    Muzeum Nikifora w Willi Romanówka cena biletu normalnego: 12 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Nikifora w Willi Romanówka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij