Stary Dom Zdrojowy

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najlepiej rozpoznawalnych budynków w uzdrowiskowej architekturze Krynicy-Zdroju. Stary Dom Zdrojowy - dziś wykorzystywany głównie jako sanatorium - wzniesiono w ostatnich latach XIX stulecia - projekt neorenesansowej, przypominającej arystokratyczny pałac budowli, w 1889 roku złożyli Jan Zawiejski i Julian Niedzielski.

Pierwotnie nazywany Dworcem Zdrojowym dwupiętrowy budynek został znacznie przebudowany w latach 1923-24. Dobudowano dwa skrzydła, a plan całej konstrukcji zyskał kształt litery U. Charakterystycznym elementem Starego Domu Zdrojowego są trzy ryzality, zwłaszcza ten środkowy - niezwykle elegancki. Wnętrza wciąż zachwycają oryginalnym, niezwykle bogatym wystrojem i XIX-wiecznymi dekoracjami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sala balowa, do dziś będąca kulturalnym i towarzyskim centrum.

W Starym Domu Zdrojowym znajduje się również jedna z krynickich pijalni wód mineralnych. Tutejszy “Mieczysław” to wapniowo-sodowo-magnezowa szczawa, charakteryzująca się korzystnym działaniem w przypadku niedokrwistości oraz chorób nerek, dróg moczowych i przewodu pokarmowego. Swoją nazwę woda zawdzięcza doktorowi Mieczysławowi Dukietowi, który wiele lat służył kuracjuszom i pacjentom w Krynicy swoją wiedzą z zakresu balneologii, położnictwa i ginekologii.

Dodaj opinię

Powszechnie kojarzony architektoniczny symbol krynickiego uzdrowiska i jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. Stary Dom Zdrojowy zaprojektowano w 1889 r., neorenesansowa budowla przypomina wystawny pałac. Wnętrza są bogato dekorowane, zwłaszcza w sali balowej. Mieści się tutaj również sanatorium, pijalnia wód mineralnych i elegancka kawiarenka.

Warto sfilmować Stary Dom Zdrojowy, zająć się tym może firma KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Stary Dom Zdrojowy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Stary Dom Zdrojowy, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Stary Dom Zdrojowy.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Stary Dom Zdrojowy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij