Szlak Konfederatów Barskich

Trasa turystyczna, której nie może pominąć żaden szanujący się miłośnik polskiej historii, wypoczywający w okolicach Krynicy-Zdroju. Przecież to w tym rejonie, w okolicach Muszynki i Tylicza, powstały najważniejsze na Sądecczyźnie obozy i umocnienia konfederatów barskich. Co ciekawe, szlak ma aż 3 różne warianty: dwa piesze (w tym miejski quest) i jeden samochodowy.

Zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji i uległemu carycy Katarzynie królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu zaczęło się 29 lutego 1768 r., podpisaniem aktu konfederacji “w obronie wiary i wolności”. Sądecka szlachta przystąpiła do niej w czerwcu. Na wiosnę kolejnego roku gotowy był już ponad 8-hektarowy obóz, w którym stacjonowało ok. 4 tys. żołnierzy. Swego czasu jednocześnie przebywało w nim nawet 5 marszałków konfederacji. Parokrotnie był tutaj Kazimierz Pułaski.

Nic dziwnego, że w najbliższej okolicy nie brakuje miejsc związanych z Konfederacją Barską, nazywaną pierwszym polskim powstaniem narodowowyzwoleńczym. Pieszy, 12-kilometrowy wariant zaczyna się w Muszynce, gdzie w cerkwi wisi obraz św. Barbary (patronki artylerzystów) do którego modlili się powstańcy. Następnie prowadzi do wspomnianego obozu, gdzie w 1963 r. utworzono rezerwat przyrodniczo-historyczny Okopy Konfederatów Barskich. W tym rejonie przebiega też 1,5-kilometrowa pętla regionalnego questu.

Główna, oznaczona błękitnym ryngrafem trasa, wiedzie dalej wzdłuż polsko-słowackiej granicy, a dalej schodzi do Tylicza - zwanego siedliskiem konfederatów. W trakcie zejścia trzeba będzie wybrać jedną z dwóch odnóg szlaku. Na całej wytyczonej ścieżce co jakiś czas spotyka się tablice edukacyjne z historycznymi ciekawostkami i fragmentami oryginalnego regulaminu obozowego. Na zakończenie wycieczki warto zostawić sobie Muzeum Dziejów Tylicza, gdzie zebrano sporo konfederackich pamiątek. Na całą wyprawę trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 5 godzin.

Jeśli chodzi o samochodową wersję Szlaku Konfederatów Barskich, to zaczyna się on na krynickim deptaku. Kolejnym punktem jest góra Huzary i Kopiec Pułaskiego, gdzie w 1770 r. miało dojść do gwałtownej bitwy Polaków z wojskiem carskim. Następnie trasa prowadzi do Tylicza i Muszynki, w rejony znane z pieszego wariantu. Jednak to jeszcze nie koniec szlaku - została jeszcze cerkiew św. Kosmy i Damiana w Bereście. W świątyni znajduje się ikona Opieka Bogurodzicy (zwana też ikoną Matki Boskiej Izbiańskiej) z 1721 r., która miała kilkukrotnie uratować życie modlącemu się do niej Kazimierzowi Pułaskiemu.

Dodaj opinię
Szlak Konfederatów Barskich adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak Konfederatów Barskich, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak Konfederatów Barskich.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak Konfederatów Barskich opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij