Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego

Bodaj najciekawszy oficjalny szlak kolarski, jaki wytyczono w Krynicy-Zdroju. Trasa imienia Kazimierza Pułaskiego to licząca 39 kilometrów pętla, której pokonanie jest zarówno sportowym wyzwaniem (wymagające górskie odcinki), jak i doskonałym pretekstem do zagłębienia się w historię regionu. Po drodze nie zabraknie okazji, by zatrzymać się na chwilę i bliżej poznać zabytki oraz kulturowo-krajoznawczo-uzdrowiskowe walory Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Niebieski szlak zaczyna się przy skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Zieleniewskiego. Pierwszy fragment prowadzi przez górskie pasmo Jakubika, skąd zjeżdża się do Mochnaczki Niżnej. Tam na szczególną uwagę zasługuje cerkiew Michała Archanioła z XVIII wieku. Liczące kilkaset lat prawosławne świątynie czekają również w kolejnych miejscowościach na trasie: Izbach, Banicy oraz Tyliczu. Z kolei ostatnie odcinki prowadzą w pobliżu potoków, źródełek ze szczawami oraz rozlewni wód mineralnych.

Rowerzyści zainteresowani bardziej osobą Kazimierza Pułaskiego powinny zaplanować dłuższe postoje przy wyjeździe z Izb oraz w Muszynce. W tych wioskach znajdują się bowiem pozostałości po okopach z czasów konfederacji barskiej, opatrzone stosownymi tablicami edukacyjno-informacyjnymi. Natomiast pod sam koniec wyprawy mija się, stojący na niedawno ogrodzonym, prywatnym terenie, Kopiec Pułaskiego. Ten pamiątkowy monument na cześć generała i konfederatów barskich wystawiono w 1926 roku.

Warto wspomnieć, że przez ok. 2,5 km rowerowy szlak Kazimierza Pułaskiego wiedzie wzdłuż państwowej, zielonej granicy między Polską a Słowacją - żeby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy spotkaniu ze strażnikami, lepiej zabrać ze sobą jakiś dowód tożsamości.

Dodaj opinię
Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego, zobacz gdzie w Krynicy Zdroju zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego.
  • Ulica
    Pułaskiego / Zieleniewskiego
    Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego mieści się przy ulicy Pułaskiego / Zieleniewskiego w Krynicy Zdroju
  • 33-380 Krynica-Zdrój
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij