Krynica nietuzinkowej sztuki, aktywnego wypoczynku i uzdrawiającej wody. Witamy w Krynicy-Zdroju!

Mniej więcej takie mogłoby być hasełko promocyjne słynnego uzdrowiska w Beskidzie Sądeckim, gdyby ktoś chciał w jednym zdaniu zawrzeć to, co Krynica-Zdrój (woj. małopolskie) wszelkiego rodzaju i sortu przyjezdnym. Dodajmy od razu: wszystko co najważniejsze, gdyż kurort ma nadzwyczaj szeroką gamę potencjalnych atrakcji turystycznych. Dlatego też można wymyślić mnóstwo dobrych okazji do krótkiego bądź dłuższego wyjazdu, choćby takich jak te poniżej:

Weekend we dwoje w Krynicy-Zdroju - coś dla romantycznych dusz, dobranych już w pary. Nie ma to jak długi spacer po bajkowym Parku Zdrojowym, trochę dziecięco-szczeniackiej - w pozytywnym, radosnym sensie - zabawy na Górze Parkowej i wieczorny powrót na urokliwy deptak Krynicy. Jak widać o odpowiednie dla weekendu we dwoje tło i nastrój nie ma się co martwić. Tak samo jak o potencjalne atrakcje dla zakochanych. W końcu mowa o uzdrowisku, gdzie godne uwagi możliwości wprost rozkosznego relaksu czekają praktycznie na każdym kroku.

Odnowa biologiczna w Krynicy-Zdroju - specjalność miejscowego zakładu, a ściślej to wielu zakładów. W końcu Krynica obfituje w obiekty z zabiegami przyrodoleczniczymi, sanatoria i pokrewne ośrodki, gdzie szeroko rozumianą odnowę biologiczną praktykuje się co najmniej od przełomu XVIII i XIX wieku. Zażywanie tych wszystkich masaży, kąpieli we wzbogaconych mineralnie (i nie tylko) wodach, inhalacji w grotach solnych jest nie tylko pożyteczne, ale też bardzo przyjemne. Radykalna poprawa samopoczucia to przy odnowie biologicznej w Krynicy-Zdroju stuprocentowy pewnik.

Sylwester w Krynicy-Zdroju - ciekawy pomysł na to, jak godnie pobawić się na tradycyjnego sylwestra i przy okazji co nieco wypocząć. W kwestii imprez noworocznych w Krynicy raczej nie ma co liczyć na fajerwerki nowości. Chyba, że organizator zabawy i/lub turnusu sylwestrowego popisze się kreatywnością. Za to w zakresie relaksu na przełomie roku Krynica-Zdrój daje olbrzymią ilość kuszących alternatyw. Jazda na łyżwach, narciarskie białe szaleństwo, zwiedzanie co bardziej fascynujących zakątków kurortu (np. Muzeum Nikifora w Willi Romanówka), a nawet wyścigi gokartami po lodzie. Wystarczająco wystrzałowo?

Boże Narodzenie w Krynicy-Zdroju - dobry pomysł na bożonarodzeniowe święta, kiedy kompletnie nie ma sił na przyszykowanie wigilii samodzielnie. Zamiast dokładać sobie obowiązków, przyjeżdża się do Krynicy na gotowe i można jeszcze przez parę dni odpocząć. I to nieprzeciętnie, gdyż na Boże Narodzenie dostępnych jest wiele możliwości. Od niespiesznego relaksu w basenie, przez zwiedzanie ciekawej okolicy (Muzeum Zabawek, liczne kościoły i dawne cerkwie o wartości zabytkowej), aż po czystą radość z jazdy na nartach bądź desce snowboardowej. Jeśli chodzi o narciarską infrastrukturę, to w ostatnich latach Krynica zaliczyła poważną poprawę. Wystarczy porównać dzisiejszą Jaworzynę Krynicką z tą dawniejszą albo wypróbować stoki stacji narciarskich na Słotwinach.

Andrzejki w Krynicy-Zdroju - sytuacja poniekąd porównywalna z sylwestrem. Na andrzejki też niby punktem kulminacyjnym w Krynicy powinna być okolicznościowa impreza, ale w praktyce deczko istotniejszy okazuje się być relaks w górach Beskidu Sądeckiego. Bo to i malownicze szlaki, i trasy rowerowe, i długie pętle dla narciarzy biegowych, i świetne tereny do jazdy konnej albo mini-rajdów quadami czy skuterami śnieżnymi… Nie trzeba wróżyć z wosku, kart, dłoni lub czegokolwiek innego żeby mieć pewność, że wyjazd na andrzejki do Krynicy-Zdroju uda się wyśmienicie, jeśli tylko będzie pełna świadomość dostępnych możliwości.

Boże Ciało w Krynicy-Zdroju - bodaj jedyny pewny długi weekend w ciągu roku, gdyż święto Bożego Ciała wypada zawsze w czwartek (a inne ustawowo wolne dni co roku w innej części tygodnia). W rzeczonym okresie, było nie było przedwakacyjnym, Krynica-Zdrój pod względem turystycznym przedstawia się nad wyraz atrakcyjnie. Wystarczy wybrać się na wycieczkę szlakami wokół Jaworzyny Krynickiej, albo jeszcze lepiej Góry Parkowej. Kilka dni w Krynicy na Boże Ciało to niezła sposobność, aby zobaczyć okoliczne cerkwie (dziś w większości przekształcone na kościoły) albo przyrodniczą ciekawostkę, jaką są mofety.

Weekend majowy w Krynicy-Zdroju - na majówkę po prostu nie wypada nie odpoczywać, a Krynica-Zdrój stwarza turystom całą gamę form dla tej jakże przydatnej czynności. Osoby o wrażliwej duchowości zapewne zainteresują się programem imprez kulturalnych, organizowanych na długi majowy weekend. A także takimi miejscami jak Galeria Sztuki Siedlisko czy Muzeum Nikifora. Z kolei amatorzy aktywnego wypoczynku bardzo chętnie skorzystają w trakcie weekendu majowego ze zróżnicowanej infrastruktury sportowej (korty tenisowe, hala lodowa, sankostrada, parki linowe, wielofunkcyjne ścieżki rekreacyjne wokół Góry Parkowej), jaką można znaleźć w Krynicy.

Wielkanoc w Krynicy-Zdroju - święta w wariancie czysto relaksacyjnym, co przy współczesnym tempie życia przyda się wielu osobom. Zamiast wysilać się przy dopinaniu na ostatni guzik Wielkanocy w domowych pieleszach, można po prostu przyjechać do Krynicy-Zdroju na gotowe. Płatne, ale przy rzetelnym porównaniu kosztów różnice są marginalne. W końcu ważna jest też sposobność do odpoczynku i skorzystania na Wielkanoc z paru ciekawych atrakcji. Tych ostatnich Krynica ma sporo i jeszcze trochę, jak choćby zjeżdżalnię pontonową, najstarszą w Polsce kolejkę linowo-terenową czy absolutnie fantastyczne - nie tylko w oczach dzieci - Rajskie Ślizgawki.

Walentynki w Krynicy-Zdroju - (nie)oficjalne święto zakochanych to doskonała sposobność, aby zaskoczyć drugą połówkę romantyczną wycieczką. Krynica-Zdrój w roli walentynkowej destynacji sprawdza się całkiem nieźle. Ma i piękne krajobrazy, i niepowtarzalny klimat miasta z duszą, z tradycjami, no i całkiem szeroki wachlarz potencjalnych atrakcji dla par. Nie dość, że niektóre ośrodki proponują na walentynki specjalne vouchery do SPA, to w kurorcie są takie miejsca jak Góra Parkowa (z jakoby cudowną rzeźbą i uroczym kościółkiem Przemienienia Pańskiego), jaskinie solne czy nawet Strzelnica Myśliwska u Leśników - w sam raz na odrobinę “szaleństwa”.

Ferie zimowe w Krynicy-Zdroju - przede wszystkim narty, ale nie tylko. Krynica-Zdrój to znany ośrodek sportów zimowym (na czele z… hokejem), zatem o solidną dawkę ruchu w trakcie zimowych ferii nie trzeba się martwić. W całej okolicy rozwijają się stacje narciarskie (np. Henryk-Ski, Jaworzyna Krynicka, po dwie na Słotwinach i w sąsiednim Tyliczu), jest całoroczne lodowisko, niedaleko stąd do toru kartingowego funkcjonującego również zimą. A to tylko wierzchołek całej góry alternatyw, jakie na ferie czekają w Krynicy-Zdroju.

Dzień Kobiet w Krynicy-Zdroju - nie będzie żadnym odkryciem Ameryki stwierdzenie, że oferty specjalne na Dzień Kobiet koncentrują się na zapewnieniu klientkom jak najprzyjemniejszego relaksu. Gdzie jak gdzie, ale w uzdrowiskowej Krynicy jest ku temu stosowne zaplecze. Na masaże, na zabiegi pielęgnacyjne, na regenerację i co tam jeszcze może paniom przypaść do gustu w temacie urody. Trzeba przy tym nadmienić, że można znaleźć też innego typu pakiety na Dzień Kobiet w Krynicy-Zdroju, gdzie w programie parodniowego pobytu są m.in. zajęcia praktyczne z różnych dziedzin, treningi ze specjalistami czy spotkania “autorsko-artystyczne”.

Wakacje w Krynicy-Zdroju - “bo ja na to jak na lato” zaśpiewałby niejeden turysta. Sezon wakacyjny w takiej miejscowości jak Krynica to zawsze czas wzmożonego ruchu w interesie, czemu trudno się dziwić. Wakacje to nie tylko piękna (przynajmniej z założenia) pogoda, ale też praktycznie pełna dostępność wszelkich atrakcji. W Krynicy zapewne największe oblężenie w trakcie wakacji przeżywa Góra Parkowa, gdzie funkcjonują typowo sezonowe, rodzinne parki rozrywki i różnego rodzaju zjeżdżalnie. Do tego tory saneczkowe, pola paintballowe, leśne strzelnice i trasy… Poza tym Krynica-Zdrój będzie świetną bazą wypadową do małych, wakacyjnych podróże. Spośród wielu celów wycieczek na wakacje warto wymienić Kamianną z pasieką do zwiedzania i Muszynę: dla spływów Popradem, dla ruin zamkowych, dla Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie, wreszcie dla Muszyńskich Ogrodów Biblijnych.

Jesień w Krynicy-Zdroju - trochę chłodniej niż w sezonie letnim, za to znacznie bardziej kolorowo i troszeczkę taniej. Kto chciałby pójść w ślady Epifaniusza Drowniaka i kontynuować malarskie dziedzictwo krynickiego Nikifora, w czasie złotej polskiej jesieni z pewnością będzie miał ku temu świetne warunki (ach, te beskidzkie plenery!). Natomiast w temacie “obniżek” na sezon jesienny, w Krynicy można je zaobserwować m.in. w obiektach noclegowych i przy większości biletów wstępu. A jako że pokaźna część atrakcji zamykana jest wyłącznie przy naprawdę intensywnych opadach, jesienią nie ma co bać się nudy i monotonii.

Weekend listopadowy w Krynicy-Zdroju - taki długi weekend, ze względu na możliwe kaprysy listopadowej aury najlepszy na niespieszne i krótkie wycieczki w górach oraz zwiedzanie tego, co nie jest zamykane na święta. Wybierając się do Krynicy na okoliczność Święta Niepodległości, nie wypada pominąć Szlaku Konfederatów Barskich i kościoła św. Jana Ewangelisty w Muszynce, gdzie do dziś znajduje się ważny dla powstańców wizerunek św. Barbary. Rzecz jasna nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby weekend listopadowy przeznaczyć na niezobowiązujący relaks - Krynica-Zdrój stwarza ku temu świetne warunki, choćby ze względu na potencjał uzdrowiskowy i piękne położenie w górach Beskidu Sądeckiego.

Dodaj opinię
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Krynica nietuzinkowej sztuki, aktywnego wypoczynku i uzdrawiającej wody. Witamy w Krynicy-Zdroju! opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij